Product information "Spoke wheel 1.6 x 16" aluminum rim, black anodized, stainless steel spokes - for Simson S50, S51, KR51 Schwalbe, SR4"

Spoke wheel 1.6 x 16" - mounted and centered - Each wheel is individually checked for height and side strikes, where we adhere to the following tolerance limits: - Height: Less than 1.3 mm - Side impact: Less than 0.8 mm Rim: - aluminum rim black anodized, strong rim profile - rim width: 1.6 inch - rim diameter: 16 inch wheel hub: - bearing, spacer sleeve, locking ring already installed - gray cast iron brake ring for better braking effect, reduced wear and increased safety Spokes + nipples: - 36 high-quality stainless steel spokes + nipples (Nirosta) Note: Anodized rims can have scratches in the area of the spoke nipples!

Notes:

  • This product is designed for vehicles in everyday use, which are on the road with original power. Many Simson vehicles are no longer equipped with the factory engine. Overloading and improper use can cause even well-proven spare parts to break or be destroyed. If you regularly demand a little more from your vehicle, please look in the "Tuning" category for an appropriately optimised alternative spare part.
  • New spoke wheels should be checked after a certain running-in period!
    In particular, the spoke tension can decrease due to settling. For this reason, we recommend checking the spokes after 80 km to 200 km and tightening any loose spokes if deviations from the delivery condition are detected. Make sure that the spoke nipples are tightened evenly and not excessively, otherwise the concentricity and lateral run-out of the rim may be negatively affected. Suitable tools are a prerequisite for carrying out the work.
    We recommend repeating the spoke tension check every 500 km, but at the latest at the end of the season or at the start of the next season.

Customer ratings

Rate this product now and receive up to 135 bonus points.

In the menu item Ratings in your customer account, you will find all purchased products for which you can leave a rating. You can find more information about the review process here.

4.92/5, based on 27 ratings

96%
4%
0%
0%
0%

1 - 10 from 11 Ratings

Jorne

4.8
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Erwartungen erfüllt
Felgen Schwarz

Bei andern Felgen sind mir die Speichen nach ner gewissen Zeit gebrochen und bei den hatte ich das Problem bis jetzt nicht.

Is this review helpful?

0
0

Phil

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Erwartungen erfüllt
Sind super

Sind top und super und haben keine unwucht

Meine Tipps
Kaufen

Is this review helpful?

0
0

Georg

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
Optischer Hingucker

Habe das Speichenrad mit schwarzen Nabendeckel und Bremsschild in Verwendung. Wertet die Optik des Moped sehr auf. Kann ich in der Kombination sehr Empfehlen.

Mein Fahrzeug
S51

Is this review helpful?

0
0

Nancy

3.6
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
Rad mit Speiche

Leider nur drei Sterne, da die Speichen sehr schnell brechen.

Is this review helpful?

0
0

Julian

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
RNR Felgen 1.60x16

Die Felgen haben eine sehr saubere Verarbeitung und weißen keine Kratzer oder sonstiges auf. Sie laufen perfekt rund und alle Speichen sind fest

Mein Fahrzeug
S51

Is this review helpful?

0
0

Finn

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
Speichenrad 1,6 x 16" Alufelge, Schwarz eloxiert

Super Felge, kann ich mir weiter empfehlen.

Mein Fahrzeug
S51

Is this review helpful?

0
0

Max

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
Qualität stimmt

Für den Preis ist die Qualität perfekt daher ein absoluter Preis Leistungs Tipp

Mein Fahrzeug
S50

Is this review helpful?

0
0

Robin

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
Schön lackiert

Echt gutes schwarz geile tuningfelgen.

Mein Fahrzeug
S51

Is this review helpful?

0
0

Benjamin

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
Tolle Optik

Die Felgen sind super und machen optisch einen absolut schicken Eindruck. Klare Kaufempfehlung.

Is this review helpful?

0
0

Matthias

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Passgenauigkeit
Erwartungen erfüllt
richtig chic

sehen richtig chic aus, die neuen Räder. Es gab auch nicht die "angekündigten Schrammen" Volle Kaufempfehlung

Mein Fahrzeug
KR51/1 Schwalbe

Is this review helpful?

0
0

Product details

Important features & properties

Merkmal
Breite1 in Zoll
Eigenschaft
1.60
Durchmesser in Zoll
Eigenschaft
16
Felge: Farbe
Eigenschaft
Schwarz
Felge: Material
Eigenschaft
Aluminium
Nabe: Art
Eigenschaft
Standard
Nabe: Farbe
Eigenschaft
Aluminium-farben
Passend für Fahrzeughersteller
Eigenschaft
Simson
Passend für Fahrzeugtyp
Eigenschaft
KR51/1 Schwalbe , KR51/2 Schwalbe , S50 , S51 , S53 , S70 , S83 , SR4-1 Spatz , SR4-2 Star , SR4-3 Sperber , SR4-4 Habicht
Primärfarbe
Eigenschaft
Schwarz
Speichen+Nippel: Material
Eigenschaft
Edelstahl
Verwendung Fahrzeug
Eigenschaft
universal

Product video Spoke wheel 1.6 x 16" aluminum rim, black anodized, stainless steel spokes - for Simson S50, S51, KR51 Schwalbe, SR4

Downloads for Spoke wheel 1.6 x 16" aluminum rim, black anodized, stainless steel spokes - for Simson S50, S51, KR51 Schwalbe, SR4

Name Open drawing
Sicherheitshinweise 10070093 Download

Zubehör

AKF | 10001541 Hose, 16 x 2.50/2.75

4.8

€4.99
Delivery time: 1 - 2 Days

Hanseline | 10003100 Hanseline Talc 50g

5.0

€5.09 €101.80 / 1 Kilogramm
Delivery time: 1 - 2 Days

HEIDENAU | 10001490 Tire 2.75 x 16 Heidenau K36/1

4.9

€40.04
Delivery time: 1 - 2 Days

MZA | 10002809 Tire mount lever for moped and motorcycle

4.3

€8.38
Delivery time: 1 - 2 Days

MOTUL | 10062263 Motul Tire Repair P3 Tire Repair Spray - 300ml

5.0

€10.76 €35.87 / 1 Liter
Delivery time: 1 - 2 Days

FEZ | 10041076 Air pump with hose, black

4.9

€37.27
Delivery time: 1 - 2 Days

HEIDENAU | 10073606 Sticker Heidenau - Stickers for rims

4.8

€1.65
Delivery time: 1 - 2 Days

MUC-OFF | 10084159 Muc-Off Felgen- und Komponentenbürste

0.0

€12.99
Delivery time: 1 - 2 Days

MUC-OFF | 10084160 Muc-Off Doppelkopf-Bürste

0.0

€12.99
Delivery time: 1 - 2 Days

MUC-OFF | 10084170 Muc-Off Felgenreiniger - 500ml

5.0

€14.89 €29.78 / 1 Liter
Delivery time: 1 - 2 Days