Product information "Spoke wheel 1.6 x 16" aluminum rim, black anodized, wheel hub black stainless steel spokes - for Simson S50, S51, KR51 Schwalbe, SR4"

Spoke wheel 1.6 x 16" - mounted and centered - Each wheel is individually checked for height and side strikes, where we adhere to the following tolerance limits: - Height: Less than 1.3 mm - Side impact: Less than 0.8 mm Rim: - aluminum rim black anodized, strong rim profile - rim width: 1.6 inch - rim diameter: 16 inch wheel hub: - bearing, spacer sleeve, locking ring already installed - gray cast iron brake ring for better braking effect, reduced wear and increased safety Spokes + nipples: - 36 high-quality stainless steel spokes + nipples (Nirosta) Note: Anodized rims can have scratches in the area of the spoke nipples!

Notes:

  • This product is designed for vehicles in everyday use, which are on the road with original power. Many Simson vehicles are no longer equipped with the factory engine. Overloading and improper use can cause even well-proven spare parts to break or be destroyed. If you regularly demand a little more from your vehicle, please look in the "Tuning" category for an appropriately optimised alternative spare part.
  • New spoke wheels should be checked after a certain running-in period!
    In particular, the spoke tension can decrease due to settling. For this reason, we recommend checking the spokes after 80 km to 200 km and tightening any loose spokes if deviations from the delivery condition are detected. Make sure that the spoke nipples are tightened evenly and not excessively, otherwise the concentricity and lateral run-out of the rim may be negatively affected. Suitable tools are a prerequisite for carrying out the work.
    We recommend repeating the spoke tension check every 500 km, but at the latest at the end of the season or at the start of the next season.

Customer ratings

Rate this product now and receive up to 135 bonus points.

In the menu item Ratings in your customer account, you will find all purchased products for which you can leave a rating. You can find more information about the review process here.

4.78/5, based on 10 ratings

80%
20%
0%
0%
0%

2 Ratings

Ben

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Erwartungen erfüllt
Speichenrad 1,6 x 16" Alufelge

Super Speichenrad! Die 1,6 x 16" Alufelge macht einen hochwertigen Eindruck und sieht am Fahrzeug richtig gut aus. Verarbeitung ist top und die Montage war problemlos. Für den Preis absolut empfehlenswert!

Is this review helpful?

0
0

Julian

5.0
Qualität
Empfehlung
Preis- / Leistung
Felgen

Die schwarzen Eloxfelgen kamen in top Qualität an, schauen super aus und kann ich nur weiterempfehlen. Die Felgen sind stabil und der Preis ist einfach perfekt

Is this review helpful?

0
0

Product details

Important features & properties

Merkmal
Breite1 in Zoll
Eigenschaft
1.60
Durchmesser in Zoll
Eigenschaft
16
Felge: Farbe
Eigenschaft
Schwarz
Felge: Material
Eigenschaft
Aluminium
Material
Eigenschaft
Aluminium
Nabe: Art
Eigenschaft
Standard
Nabe: Farbe
Eigenschaft
Schwarz
Oberfläche
Eigenschaft
eloxiert
Passend für Fahrzeughersteller
Eigenschaft
Simson
Passend für Fahrzeugtyp
Eigenschaft
KR51/1 Schwalbe , KR51/2 Schwalbe , S50 , S51 , S53 , S70 , S83 , SR4-1 Spatz , SR4-2 Star , SR4-3 Sperber , SR4-4 Habicht
Primärfarbe
Eigenschaft
Schwarz
Speichen+Nippel: Material
Eigenschaft
Edelstahl

Downloads for Spoke wheel 1.6 x 16" aluminum rim, black anodized, wheel hub black stainless steel spokes - for Simson S50, S51, KR51 Schwalbe, SR4

Name Open drawing
Sicherheitshinweise 10078520 Download

Zubehör

AKF | 10001541 Hose, 16 x 2.50/2.75

4.8

€4.99
Delivery time: 1 - 2 Days

Hanseline | 10003100 Hanseline Talc 50g

5.0

€5.09 €101.80 / 1 Kilogramm
Delivery time: 1 - 2 Days

HEIDENAU | 10001490 Tire 2.75 x 16 Heidenau K36/1

4.9

€40.04
Delivery time: 1 - 2 Days

MZA | 10002809 Tire mount lever for moped and motorcycle

4.3

€8.38
Delivery time: 1 - 2 Days

MOTUL | 10062263 Motul Tire Repair P3 Tire Repair Spray - 300ml

5.0

€10.76 €35.87 / 1 Liter
Delivery time: 1 - 2 Days

FEZ | 10041076 Air pump with hose, black

4.9

€37.27
Delivery time: 1 - 2 Days

HEIDENAU | 10073606 Sticker Heidenau - Stickers for rims

4.8

€1.65
Delivery time: 1 - 2 Days

MUC-OFF | 10084159 Muc-Off Felgen- und Komponentenbürste

0.0

€12.99
Delivery time: 1 - 2 Days

MUC-OFF | 10084160 Muc-Off Doppelkopf-Bürste

0.0

€12.99
Delivery time: 1 - 2 Days

MUC-OFF | 10084170 Muc-Off Felgenreiniger - 500ml

5.0

€14.89 €29.78 / 1 Liter
Delivery time: 1 - 2 Days